Wycieczki z Przemyśla do Lwowa

wycieczki z przemysla do lwowa

Lwów jest ukraińskim miastem założonym w XIII wieku. Przez większość swojej historii, Lwów znajdował się w granicach Polski, dzięki czemu do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy licznie go odwiedzają. Miasto stanowi główny ośrodek kulturalny mniejszości polskiej mieszkającej na Ukrainie. O turystycznej atrakcyjności Lwowa dowodzi wpisanie Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Miasto jest odwiedzane rocznie przez około 2,5 miliona turystów z całego świata.

We Lwowie znajduje się wiele budowli sakralnych. Jednym z nich jest Kościół św. Elżbiety, świątynia katolicka, znajdująca się w Śródmieściu. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również sobór św. Jura, cerkiew katedralna w stylu rokokowym. Warto odwiedzić także Kościół św. Marii Magdaleny, który pełni funkcję muzycznego ośrodka kulturalnego, sali koncertowej i galerii sztuki. Na Starym Mieście znajduje się Cerkiew Wołoska, którą wyróżnia Wieża Korniakta. Często odwiedzana przez turystów jest również, należąca do niej, Kaplica Trzech Świętych Hierarchów.

W mieście znajduje się również jedna z najstarszych europejskich nekropolii – Cmentarz Łyczakowski. Spoczywają na nim wybitni Polacy, tacy jak Maria Konopnicka, Karol Szajnocha czy Gabriela Zapolska. Po I Wojnie Światowej, część cmentarza wydzielono, aby pochować Orlęta Lwowskie, czyli młodych obrońców miasta w czasie wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.

Bardzo ważnym punktem wycieczki jest zwiedzanie Starego Miasta, znanego z kolorowych kamienic, na których dachy, bardzo często można wejść i podziwiać panoramę miasta. Na lwowskim rynku na szczególną uwagę zasługują Kamienica Królewska, Ratusz, Pałac Lubomirskich i Czarna Kamienica. Kamienica Królewska jest wybudowana w stylu renesansowym i należała do króla Jana III Sobieskiego, który nadał jej pałacowego charakteru. Jednym z ważnych zabytków polskiej architektury jest również Czarna Kamienica, pokryta diamentową rustyką, która została pomalowana na charakterystyczny czarny kolor lub, według innych źródeł, sczerniała ze starości. Do Starego Miasta przylega Opera Lwowska, budynek w stylu eklektycznym, obfitujący w dekoracje, nawiązujące do sztuki teatralnej.

Ogromną zaletą Lwowa dla Polaków jest możliwość krótkiego, nawet jednodniowego, wyjazdu. Często organizuje się wycieczki z Przemyśla do Lwowa, ponieważ odległość między tymi miastami to zaledwie ok. 100 km. Dzięki temu, możliwe jest zwiedzenie wszystkich najważniejszych atrakcji w ciągu kilkunastu godzin.

Admin