Renowacja mebli – czy warto?

Przed zainwestowaniem w zakup danego mebla antycznego, warto uprzednio oszacować jego uszkodzenie. Nie wszystkie, bowiem antyki niepoddane renowacji, będą dobrym nabytkiem. Prace konserwatorskie bardzo często są drogie, a sam proces eliminowania wszelkich usterek trudny i czasochłonny. Czasem korzystniej jest kupić meble już po odrestaurowaniu. Jakie meble, zatem warto odnowić? Czy możemy naprawić je sami?

Naprawy antyków – czy i kiedy warto zrobić to samemu?

  1. Konstrukcja

Niestabilną konstrukcją starego mebla zwykle powinien zająć się stolarz, chociaż w niektórych przypadkach, można samemu postarać się odnowić antyk, wspomagając się specjalistycznymi poradnikami.

  • Brakujące elementy

Jeżeli w danym meblu brakuje poszczególnych elementów (drzwiczki, półki, szuflady) niezbędne będzie skorzystanie z usług fachowca, który dopasuje odpowiednie drewno bądź fornir o pasującym stopniu nasycenia barwy. Decydując się jednak na to świadczenie, należy wziąć pod uwagę związane z tym koszta.

  • Odbarwienia

Wypłowienie bądź sczernienie drewna można zredukować samodzielnie, będzie miało to związek z niezbędnością usunięcia wierzchniej pokrywy farby lub lakieru. Sam proces wykończeniowy jednakże musi być wykonany przez wyspecjalizowanego konserwatora.

  • Wgniecenia

Stosunkowo łatwo w warunkach domowych można pozbyć się wszelkich zgnieceń powstałych na meblach. Wystarczy wykorzystać do tego własności i przemiany pary wodnej.

  • Tapicerka

Do bardzo drogich napraw należy zaliczyć wymianę tapicerki, której cena waha się od kilkuset do nawet przeszło tysiąca złotych. Dlatego też warto zdecydować się na pranie tapicerki w Warszawie, co obniży koszty usługi, zachowując przy tym oryginalny wygląd mebla.

  • Fornir

Niebywale często, stare meble mają wyszczerbioną okleinę. Choć szkody te pozornie wydają się proste do naprawienia, w rzeczywistości ich uzupełnienie sprawia niemało kłopotów. Uzupełnienie niewielkich ubytków nie jest możliwe, zaś całkowite zastąpienie starego forniru nowym, jest procesem zarówno wymagającym czasu, jak i niemałych pieniędzy. Z tego względu, znikomą szczerbinę w wielu przypadkach o wiele lepiej samemu zretuszować, nadając odpowiedni kolor widocznej warstwie mebla. Jeżeli jesteśmy świadkami odłamania fragmentu okleiny, należy niezwłocznie oddać sprzęt do renowatora, który przyklei go na miejsce.

Admin