Przedszkole publiczne czy prywatne?

Twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym, a ty zastanawiasz się, które przedszkole wybrać – publiczne czy prywatne? Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj placówki ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Czym się różnią? Jakie są ich wady i zalety?

Jakie są zalety i wady przedszkoli publicznych i prywatnych?

  1. Kwalifikacje pedagogów

W obu placówkach możesz liczyć na wykwalifikowaną kadrę pedagogów, chociaż to przedszkolom prywatnym zarzuca się braki w wykształceniu kadry nauczycieli. Zanim zdecydujesz się wysłać dziecko do konkretnego przedszkola, zorientuj się, jakie kompetencje posiadają osoby mające zajmować się twoim potomkiem.

  1. Wyżywienie

Jedną z różnic jest wyżywienie. To przedszkola publiczne dysponują własnymi kuchniami, dzięki czemu możesz mieć pewność, że dzieciom podawane są świeże posiłki. Przedszkola prywatne zazwyczaj korzystają z usług firm cateringowych. Jeżeli decydujesz się na przedszkole niepaństwowe, przyjrzyj się bliżej miejscu, które wydaje jedzenie.

  1. Cena

I tutaj wygrywa przedszkole publiczne, ponieważ za pięć godzin dziennie, rodzic nie uiszcza żadnej opłaty (to każda kolejna dodatkowa godzina jest odpłatna), natomiast miesięczny koszt spędzania przez dziecko czasu w przedszkolu prywatnym to około 1000/1500 złotych. Nim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z dokładną ofertą placówek, ponieważ bardzo często w przypadku przedszkoli prywatnych w cenę wliczone są nadprogramowe zajęcia, które zazwyczaj w przedszkolach państwowych nie są w ogóle dostępne bądź są odpłatne, choć nie zawsze.

  1. Wielkość grup

Tym razem prym wiedzie przedszkole prywatne, w którym spotykamy się z mniej liczebnymi grupami (10 – 15 dzieci) niż w przedszkolu państwowym, gdzie liczą one nawet przeszło 20 dzieci. Im mniejsza grupa, tym większy nacisk kładziony na indywidualne potrzeby i rozwój dziecka.

  1. Dostępność

Niestety, wciąż bardzo ciężko dostać się do określonego przedszkola publicznego, których jest niewiele, całkiem inaczej rysuje się sytuacja w placówkach prywatnych, gdzie raczej zawsze znajdziemy miejsce dla pociechy.

  1. Profile I tym razem jest to zaletą przedszkoli prywatnych, gdyż szybciej znajdziesz placówki np. o profilu językowym, niż w przypadku przedszkoli publicznych.
  2. Letnia przerwa

Przedszkola państwowe zazwyczaj skłaniają się ku letniej przerwie, która może okazać się niemałym problemem dla rodziców. Kłopotu tego nie ma w przypadku przedszkoli prywatnych, ponieważ nie decydują się one raczej na wakacyjne przerwy.

Sprawdź ofertę Klanza Żłobek Łęczna

Admin