Niezależność finansowa i oszczędności

Jak zyskać niezależność finansową? To pytanie, które zadaje wiele osób. Właściwa odpowiedź jest tylko jedna. Oszczędności.

Finansowa wolność to nie utopia

Klasyczna wymówka „za mało zarabiam, żeby oszczędzać” to najczęściej cytowany tekst. Tymczasem niskie dochody nie są żadnym przeciwwskazaniem do oszczędzania. W większości przypadków (ok. 99 proc.) w każdym gospodarstwie, zawsze znajdą się jakieś zbędne wydatki. Wystarczy je zredukować, a pierwsze oszczędności wkrótce się pojawią. Biorąc sprawy finansowe we własne ręce mamy realny wpływ na stan naszego konta i przyszłe życie.

Pieniądze zarobione, to te oszczędzone

Nie na wszystko mamy wpływ, ale zawsze możemy coś zrobić, aby poprawić swoją sytuację finansową. Zamiast siedzieć i narzekać na wszystko, warto skupić się na tu i teraz, i wziąć się do działania. Tylko tak możemy wyjść z długów. Tylko w ten sposób uzdrowimy swoje finanse i zyskamy niezależność finansową.

Pierwszy krok to analiza dochodów i wydatków. Redukcja wszystkich zbędnych kosztów, założenie konta oszczędnościowego i systematyczne przelewanie odzyskanych funduszy, to istotne posunięcie w stronę finansowej wolności. W ten sposób małymi krokami zaczniemy budować swój kapitał. Z czasem oszczędności wzrosną i pojawią się nowe możliwości pomnożenia zebranych funduszy.

Nie ważne ile zarabiamy, tylko ile odkładamy?

Bez tworzenia własnego, na początku bardzo skromnego, kapitału nie ma mowy o niezależności finansowej. Nie jest ważne, ile tak naprawdę zarabiamy, ale ile udaje się nam odłożyć. Oszczędzanie poprzez ograniczanie zbędnych wydatków to prosty i sprawdzony sposób na dodatkowy dochód. Bez szukania nadprogramowej pracy, bez poświęcania wolnego czasu na zarobek, zyskujemy oszczędności, które z czasem będziemy mogli zainwestować i pomnożyć.

Efekt kuli śnieżnej i niezależność finansowa

Każdy, kto choć raz lepił bałwana, wie, że mała kula śnieżna tocząca się po ziemi i zbierająca śnieg, z czasem przyspiesza i nabiera coraz większej objętości. Im jest większa, tym więcej zbiera śniegu, a tempo jej wzrostu staje się lawinowe. Podobnie jest z przychodami. Początki mogą być trudne a efekty słabe. Jednak w miarę upływu czasu i rosnących oszczędności efekty zaczną być coraz bardziej zauważalne. Zwyżkujące oszczędności pomnażane np. na lokacie oszczędnościowej przyniosą dodatkowe dochody. Odsetki z lokaty, zainwestowane ponownie, wygenerują dodatkowy zysk. Proces ten możemy powtarzać w nieskończoność. Od nas zależy, jak i gdzie ulokujemy nasze pieniądze.

Pieniądze zarobione to te zaoszczędzone. Trzymając się tej zasady, wyjdziemy z długów, spłacimy kredyty i z czasem zdobędziemy finansową wolność. Jednak, aby tak się stało, musimy podjąć tę jedną, najważniejszą decyzję dotyczącą oszczędności. Od niej i naszej konsekwencji, zależeć będzie nasza sytuacja finansowa w przyszłości.

Zestawienie pożyczek na raty znajdziesz pod adresem: https://www.get-money.pl/banki/pozyczki-na-raty

Admin