Nawadnianie kropelkowe kiedy stosować?

Systematyczne opady mają ogromne znaczenie dla wzrostu różnorodnych roślin. Jeśli nie jest im dostarczana dostateczna ilość wody, tracą one wilgoć i szybko usychają. W takich warunkach ich prawidłowy rozwój nie jest możliwy. Niestety polskie lato bardzo często właśnie tak wygląda – brakuje opadów, a słońca jest pod dostatkiem. Warto wtedy zwrócić uwagę na wzmożone potrzeby ogrodu czy podwórka i zadbać o jego dodatkowe nawodnienie. Jedną z metod, która się wtedy sprawdza się nawadnianie kropelkowe. Sprawdź kiedy można je stosować!

Podlewanie pól uprawnych – zwiększ swoje plony!

Zasadzone sadzonki i zasiane nasiona nie rozwiną się właściwie, jeśli ich korzenie nie będą miały stałego dostępu do wody. Dlatego też na grządkach, czy w warzywnikach nawadnianie kropelkowe sprawdzi się wręcz idealnie. Linie kroplujące będą stopniowo uwalniały niewielkie porcje wody. Dzięki temu pomidory, ogórki, ziemniaki, marchew i inne warzywa wyrosną tak piękne jak jeszcze nigdy wcześniej. Taśmy kroplujące można zamontować także w zadaszonych miejscach, takich jak na przykład szklarnie, gdzie wraz z wysoką temperaturą przyczynią się one do powstania odpowiedniej wilgotności. Taka forma nawadniania może przynieść wiele korzyści także w przypadku pielęgnacji niskich krzewów owocowych, takich jak: borówki amerykańskie, truskawki, poziomki, porzeczki, maliny oraz agrest. W efekcie, tego typu owoce będą dojrzałe, słodkie i soczyste.

Zadbaj o wygląd żywopłotów i skalniaków!

W polskich ogrodach żywopłoty bardzo często pełnią rolę płotu, dlatego tak ważne jest, aby były one intensywnie zielone, bujne oraz gęste. Aby tak się stało, trzeba zadbać o zapewnienie tego typu roślinom stałego dostępu do wody. W tym celu warto zastosować nawadnianie kropelkowe, tym bardziej, że linie kroplujące można schować pod krzaczkami tworzącymi żywopłot. Taka metoda nawadniania sprawdzi się także w przypadku skalniaków, które są interesującą formą dekoracji ogrodu. Niskopienne rośliny stanowiące ich ozdobę można nawilżać właśnie wodą pochodzącą z kroplowników.

Popraw wygląd roślin rosnących na tarasie lub balkonie!

Jeśli na Twoim balkonie lub przydomowym tarasie znajdują się donice z kwiatami oraz ziołami, je także musisz regularnie podlewać. Tylko wtedy rośliny będą przybierały najpiękniejsze kolory, a zioła zawsze będą aromatyczne i przydadzą się w kuchni. Dokonywać tego możesz na wiele sposobów. Zwykle nie jest to duża przestrzeń, dlatego jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu, możesz użyć w tym celu zwykłej konewki napełnionej chociażby deszczówką. Jednak w przypadku, gdy Twoją strefę relaksu ozdabia dużo większa ilość roślin, powinieneś pomyśleć o wykorzystaniu bardziej zaawansowanej formy nawadniania. Sprawdzi się tutaj na przykład nawadnianie kropelkowe.

Rabaty i grupy roślin – wyjątkowa ozdoba podwórka!

Elementem ogrodu, który najczęściej w pierwszej kolejności przyciąga nasz wzrok są wielobarwne kwiaty. Jeśli chcesz, aby przez całe lato sprawiały one, że Twoje podwórko będzie najpiękniejsze w okolicy, nie możesz zapominać o ich podlewaniu. Szczególnie podczas wakacyjnych suszy rabaty mogą mieć nieco więcej wymagań. Jednak trzeba mieć na uwadze, że skrapianie wodą kwiatów może doprowadzić od ich zniszczenia lub wysuszenia. Aby tego uniknąć najlepiej jest podlewać dolną część roślin, która najbardziej jest zbliżona do ich korzeni. Dlatego też także na ogrodowych rabatach pełnych kwiatów warto zainstalować linie kroplujące, które w zależności od potrzeb będą dostarczą właściwą ilość wody.

Czy ta forma nawadniania sprawdzi się przy trawnikach?

Instalacja do nawadniania kropelkowego może przybierać formę taśm, węży lub linii kroplujących. Taka forma utrzymywania wilgoci sprawdzi się zatem przede wszystkim przy podlewaniu pojedynczych roślin. Przy większych formacjach zieleni, może okazać się ona nie dość wystarczająca. Jasny stąd wniosek, że nawadnianie kropelkowe nie może być zastosowane przy pielęgnacji trawnika. Ogromna powierzchnia trawy musi być podlewana za pomocą innych systemów. Najlepiej w tej roli sprawdzą się chociażby automatyczne systemy nawadniania wyposażone w nadziemne zraszacze, które z różną intensywnością mogą oblewać wodą dowolną przestrzeń.

Podsumowanie

Zastosowanie nawadniania kropelkowego wiąże się z całą masą korzyści. Przede wszystkim jest to zwiększenie szans na zebranie większych plonów, możliwe jest ponadto poprawienie wyglądu roślin znajdujących się w ogrodzie. Dzięki wykorzystaniu takiej formy nawadniania można raz na zawsze zapomnieć o przykrych skutkach braku opadów i wynikającej z tego faktu suszy. Jak zostało zaprezentowane powyżej, duże znaczenie ma także ogromna uniwersalność takiej formy nawadniania. Warto także dodać, że podlewanie podwórka, ogrodu, czy pola uprawnego właśnie w ten sposób pozwala sporo zaoszczędzić. Roślinom jest dostarczane tylko tyle wody, ile potrzebują – nie ma mowy o jej marnowaniu, czy też wysokich rachunkach. Zamontuj instalację nawadniania kropelkowego w okolicy Twojego domu i przekonaj się o jej skuteczności.

Admin