Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na zakup nieruchomości?

Większość osób, gdy tylko zainteresuje się zakupem nieruchomości, natychmiast rozważa skorzystanie z kredytu hipotecznego. Powszechnie, uznawany jest on za najlepszy, ze względu na niskie oprocentowanie i stosunkowo małą ratę, w odniesieniu do kwoty, która pożyczamy od banku. Praktycznie żadne alternatywy nie są brane pod uwagę.

Tymczasem, wszystko zależy od sytuacji kredytobiorcy, przede wszystkim gotówki, która dysponuje i wieku, w jakim jest. Co to oznacza w praktyce? Kredyt hipoteczny, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zgromadziły około 20-30% na wkład własny i czeka je jeszcze 20-25 lat efektywnej pracy zawodowej. Osoby, które dysponują nieco większym kapitałem i po prostu brakuje im gotówki na zakup, remont, wykończenie lokalu, powinny rozważyć alternatywne finansowanie. Nie każdy ma świadomość, że kredyt hipoteczny to kredyt celowy, na konkretny lokal i remont w zakresie uzgodnionym z bankiem. W sytuacji, gdy nie mamy konkretnego planu, jesteśmy na etapie poszukiwania nieruchomości, kredyt gotówkowy może być dużo lepszym rozwiązaniem. Kwota, którą pożyczymy, będzie do naszej dyspozycji, bez dodatkowych pytań i dalszych rozliczeń. Kolejnym atutem jest rzecz jasna czas. Pożyczka gotówkowa, udzielana jest na podstawie naszego zaświadczenie o dochodach, po zbadaniu naszej historii kredytowej w BIK.

Operacja ta zajmuje bankowi tylko kilka dni. Przy kredycie hipotecznym, procedura jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, związana z wieloma formalnościami, łącznie z koniecznością wyceny planowanej do zakupu nieruchomości. Trwa więc zdecydowanie dłużej, a okazje na rynku nieruchomości nie dość, że zdarzają się rzadko, to wymagają natychmiastowych decyzji. Atut kredytu hipotecznego to niższe oprocentowanie, ale trzeba pamiętać, że w większości banków to oferty łączone z zakupem innych produktów finansowych np. koniecznością założenia rachunku osobistego czy wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Do tego dochodzą koszty wyceny nieruchomości i ustanowienia hipoteki. Kredyt gotówkowy może być wyjątkowo dobrym rozwiązaniem, jeśli w przeciągu najbliższego czasu spodziewamy się przypływu gotówki. Pozwala to na szybką spłatę, która w przypadku kredytu hipotecznego wiąże się z wysoką prowizją. Alternatywnym rozwiązaniem jest pożyczka pozabankowa długoterminowa w Getmoneyokres spłaty to nawet 48 miesięcy, a ofertę możemy dobrać w oparciu o własne preferencje.

Admin