Jak prawidłowo zamocować samochód na lawecie?

Mianem lawety określa się platformę załadunkową, którą służy do transportu pojazdów. Znajduje ona zastosowanie między innymi w przypadku awarii, kolizji czy konieczności przetransportowania samochodu zza granicy. W jaki sposób należy zamontować auto na lawecie, aby zagwarantować mu w pełni bezpieczny transport? Oto kilka praktycznych wskazówek na ten temat.

Montując samochód na lawecie, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Wjeżdżając nim na platformę nie wiadomo bowiem dokładnie, w którym momencie należy się zatrzymać. Pomocnik jest w stanie obserwować całą sytuację i dać znak w odpowiednim momencie. Podczas wjeżdżania na lawetę, pamiętać należy o tym, aby najechać na nią osią, nad którą znajduje się silnik. Jeżeli znajduje się on z przodu, wjechać powinno się przodem, jeżeli z tyłu — tyłem. Tego typu sposób wjazdu umożliwia odpowiednie dociążenie przodu lawety. Pamiętać należy tutaj także o tym, że około 10% rzeczywistej wagi lawety razem z pojazdem powinno spoczywać na haku. W celu sprawdzenia tego, posłużyć można się specjalną wagą. Jest ona w dostępna w sklepach z akcesoriami do samochodów. Można również pożyczyć ją z wypożyczalni aut.

Przed zamocowaniem samochodu na lawecie należy zaznaczyć miejsca, w których znajdować powinny się koła przednie oraz tylne. Pasy mocujące zakłada się na co najmniej 3 koła (najlepiej jednak, aby znajdowały się one na wszystkich 4). Klamry pasów zamykamy. W przeciwnym wypadku, mocowanie mogłoby ulec poluzowaniu, a samochód poruszałby się na lawecie, w znaczący sposób utrudniając kierowanie nią. To, w jaki sposób auto zostanie zamontowane na lawecie wpływa zarówno na bezpieczeństwo pojazdu, jak osoby kierującej oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Sposób przymocowania samochodu do lawety jest częściowo regulowany prawem. Wymagane jest, aby rzeczywista masa przyczepy nie przekraczała masy pojazdu ciągnącego. Jeżeli chodzi o pasy mocujące, posiadać muszą one homologację i nie mogą być uszkodzone (przetarte mogłyby pęknąć w momencie mocnego naprężania). Przed załadunkiem samochodu niezbędne będzie również sprawdzenie poprawności funkcjonowania hamulca najazdowego oraz oświetlenia.

Na drogach jednojezdniowych, laweta z samochodem poruszać może się z maksymalną prędkością 70 km/h. W przypadku dróg dwujezdniowych, ekspresowych oraz autostrad jest to 80 km/h.

Alternatywne rozwiązanie dla samodzielnego mocowania samochodu na lawecie to skorzystanie z usług firmy, której specjalizacją jest pomoc drogowa Świecko.

Admin