Jak dbać o ogród?

Żeby dobrze dbać o swój ogród nie można zapominać o właściwym nawadnianiu roślin. Doświadczeni ogrodnicy znają swoje rośliny i doskonale wiedzą jak często i w jakich ilościach je podlewać, żeby prawidłowo się rozwijały. Najstarsi ogrodnicy pamiętają jeszcze czasy, kiedy jedynymi dostępnymi narzędziami do podlewania było wiadro, konewka, źródło wody i ich ręce. Zajęcie to było nie tylko męczące, ale również czasochłonne. Całe szczęście zaczęły pojawiać się udogodnienia, które bardzo ograniczyły udział człowieka w samym procesie podlewania. Obecnie mamy możliwość automatycznego podlewania roślin. Ma to swoje plusy nie tyko ze względu na oszczędność czasu, ale również wody, co przekłada się na oszczędność pieniędzy. Istnieją również czujniki wilgotności i deszczu, dzięki czemu podlewanie odbywa się tylko w dni suche. Wszystkie udogodnienia zostały stworzone po to, żeby usystematyzować i ułatwić pracę, a przede wszystkim działać ekonomicznie.

Sposoby nawadniania roślin.

Wyróżniamy kilka sposobów automatycznego nawadniania: nawadnianie zraszaczami, mikrozraszaczami i liniami kroplującymmi.

  • Zraszacze charakteryzują się tym, że w czasie podlewania wysuwa się głowica zraszacza, z której wydobywa się strumień wody, następnie po zakończonej pracy głowica się chowa. Wyróżniamy zraszacze statyczne i dynamiczne. Różnią się one wielkością i zasięgiem. Statyczne wytwarzają stały strumień wody, natomiast dynamiczne poruszają się w różne strony, nawadniając tym samym określony obszar. Ten rodzaj nawadniania najlepiej stosować dla trawników i powierzchni zielonych takich jak skwery czy boiska.
  • Zasada działania mikrozraszaczy jest bardzo podobna, jak zraszaczy, jednak mają one zdecydowanie mniejszy zasięg i strumień wody jest bardziej delikatny w porównaniu ze zraszaczami. Montaż tego urządzenia jest bardzo prosty i idealnie nadaje się do nawadniania skalniaków, rabatek i małych obszarów ogrodu.
  • Nawadnianie liniami kroplującymi. System doskonale sprawdza się w szklarniach, roślinach uprawianych pod folią, ale także przy żywopłotach, krzewach i drzewach. Jest to system polietylenowych taśm lub rur, podłączonych do źródła wody i posiadających kroplowniki. Kroplowniki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, dzięki czemu podlewanie jest skierowanie punktowo, co pomaga oszczędzić wodę. Taśmy przytwierdzane są do gleby za pomocą specjalnych szpilek, co zabezpiecza je przed przesuwaniem. Do nawadniania dużych powierzchni warto zamontować linie kroplujące zaopatrzone w kroplowniki z kompensacją ciśnienia. Pozwalają one na równomierne zużycie wody na całym terenie, co jest ważne żeby nie przewodnić albo nie przesuszyć roślin.

Podsumowanie.

Jak widać obecnie mamy wiele sposobów, żeby ułatwić sobie nawadnianie roślin. Odpowiednio dobrany sposób zaoszczędzi nam wiele czasu i energii, a my będziemy mogli skupić się na innych, równie ważnych aspektach pielęgnacji roślin. Nie potrzebujemy już takich narzędzi jak konewka, ponieważ system wykona to za nas. Warto zaznaczyć, że systemy nawadniające ciągle są ulepszane, ponieważ mamy możliwość zaplanowania i ustawienia czasu podlewania, a także wyznaczenia dni, w które ma się ono odbywać. Nasza rola w podlewaniu ogranicza się jedynie do sprawdzania czy wszystko działa poprawnie i czy rośliny dobrze się rozwijają.

Admin