Hydrofobizacja czyli niewidzialne wycieraczki dla auta

Hydrofobizacja to nadawanie materiałom posiadającym zdolność łączenia się z wodą właściwości odpychających ciecze. Podłoża źle zabezpieczone wchłaniają wodę lub się z nią łączą, niekorzystnie wpływając na ich strukturę. Najbardziej podatnymi materiałami są:
-metale, które pod wpływem wody korodują, 
-drewno, puchnie i gnije, 
-beton, po połączeniu z wodą może spowodować gnicie budowli,
-szyby, absorbują wodę i zanieczyszczenia, zmniejszając widoczność. 

Lepsza widoczność i bezpieczeństwo na drodze

Szyby aut pomimo tego, że na pierwszy rzut oka są gładkie, to po dużym przybliżeniu ich budowy okazuje się, że mają szorstką powierzchnię, która powoduje osiadanie cząsteczek śniegu, deszczu i brudu. W celu usunięcia kłopotliwych zabrudzeń używa się wycieraczek, a niejednokrotnie także płynu czyszczącego. Z tym uciążliwym problemem radzi sobie proces hydrofobizacji, który dzięki specjalnym właściwościom nadaje szybie własności hydrofobowych, co oznacza, jak wcześniej wyjaśniono, że powierzchnia odpycha cząsteczki wody, zamiast je zatrzymywać. Wcześniej to rozwiązanie stosowano jedynie w samolotach, teraz używane jest ono równie szeroko w autach osobowych. 

Wygładzenie przedniej szyby

Wygładzenie-w praktyce właśnie tak nazywa się ten zabieg. Jest to pozbawienie szorstkości szyby czołowej w samochodzie. Hydrofobizacje można wykonać na wiele sposobów, najczęściej jest to malowanie powierzchni specjalnym bezbarwnym lakierem lub naklejanie folii na szybę, która ma właściwości wygładzające i hydrofobowe. W samochodach osobowych często stosuje się nakładanie nanopowłoki na szybę, która odpycha cząsteczki wody i zabrudzeń, poprawia widoczność na drodze i zmniejsza ryzyko wypadku. 

Hydrofobizacja podnosi komfort jazdy

Specjaliści twierdzą, że hydrofobizacja zmniejsza przyczepność cząstek brudu, co więcej, gdy samochód osiąga większą prędkość, śnieg i woda samoczynnie z niej spływają, co zwiększa widoczność na drodze, szczególnie podczas śnieżycy. Szyby z hydrofobową powłoką są dużo bardziej odporne na mróz, a szron i lód dużo łatwiej z nich usunąć. 

Admin