Gdy pot nas zalewa – leczenie nad potliwości

Pocimy się wszyscy. Z tym, że jedni mniej, a inni bardziej. Zarówno jedni, a tym bardziej drudzy nie są zadowoleni z takiego stanu rzeczy. Ponieważ pot przeszkadza w życiu. Niemiło pachnie, moczy ubranie i sprawia, że musimy wciąż się wycierać. A zwłaszcza latem lub podczas wykonywania cięższych prac. Albo w przypadku choroby, kiedy nasz organizm jest słabszy i szybciej się męczy, a co za tym idzie szybciej się poci.

Czym jest pot ?
Pot składa się z wody i tłuszczów. Ale również z mocznika, kwasu moczowego, kwasu mlekowego, amoniaku, węglowodanów, wapnia, potasu, magnezu, żelaza. Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które znajdują się w skórze właściwej. Jest ich bardzo dużo na ciele człowieka, bo aż około dwóch milionów. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się pod pachami, na czole, na stopach i dłoniach. Pory potowe znajdują się na całym ciele człowieka i pocić mogą się wszystkie części ciała, poza narządami płciowymi i macierzą paznokci. Natomiast najwięcej porów potowych zlokalizowanych jest na stopach i dłoniach.
Pot ma kwaśny odczyn i specyficzny zapach. Zazwyczaj jest to zapach przykry dla naszego węchu.

Skład potu zależy od tego, czy jest to wydzielanie sporadyczne dużej ilości potu ? Czy stale wydzielana jest duża ilość potu ? Samo niewielkie pocenie jest procesem naturalnym. Gdyż niezależnie od tego, czy jesteśmy w spoczynku, czy w ruchu organizm człowieka wydziela około 5 procent potu. Jest to niewielki procent i dlatego zazwyczaj jest niezauważalny przez człowieka.

Wydzielanie zwiększonej ilości potu zależy od kilku czynników. Od naszego zdrowia i samopoczucia, wykonywanej pracy, stresu, naszego jadłospisu. A także od czynników hormonalnych i warunków klimatycznych.

Co zrobić z potem, kiedy nas zalewa?
Letnie upały lub choroba sprzyjają nadmiernemu poceniu. Nie lubimy się pocić. I mieć nieustannie zroszone czoło, rosę pod nosem, mokre ubranie pod pachami i na plecach, mokre dłonie, oraz wilgotne i niemiło pachnące stopy. To nam przeszkadza, utrudnia funkcjonowanie i zmusza do ciągłych kąpieli, do nieustannej zmiany ubrania, do nadmiernego stosowania dezodorantów.

Najprostszym sposobem na pot jest intensywne dbanie o higienę swojego ciała. I mycie go co najmniej dwa razy dziennie. Jak i zaopatrzenie się w antyperspiranty, dezodoranty, oraz leki przeciw potowe. Takie, którymi smarujemy się w najbardziej potliwym miejscu, np. pod pachami. Leki takie dostępne są bez recepty w każdej aptece. Nie są drogie, wystarczają na długo i są skuteczne.

Dezodoranty ograniczają rozwój rozkładających pot bakterii i tym samym zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi. Natomiast antyperspiranty zmniejszają wydzielanie potu.
Wbrew temu, co się sądzi leczenie nadmiernego pocenia nie jest łatwe, ani krótkie. Na dodatek mogą pojawić się potówki. Są to niewielkie pęcherzyki, które są zaczerwienione. Zjawisku towarzyszy świąt skóry. Podrapanie grozi zdarciem naskórka. I dodatkowo wymaga zabiegów. Potówki u ludzi dorosłych zwłaszcza te, które występują przewlekle są objawem nadmiernej potliwości.

Takie chroniczne pocenie powinno skłonić osobę dorosłą do wizyty u lekarza. Lekarz zapewne zaleci leki hamujące czynność gruczołów potowych. Oraz zaleci zasypywanie otartych miejsc zasypką. A także poleci stosowanie roztworów zawierających kwas borowy, formalinę lub inne leki.

Biorąc pod uwagę całość dolegliwości warto połączyć farmakologię, kosmetologię z domowymi sposobami.

W ramach domowych sposobów trzeba w pierwszej kolejności zmienić dietę. Wyeliminować lub zmniejszyć spożycie niektórych produktów żywnościowych, jak np. cebuli. Natomiast zwiększyć spożycie estragonu, tymianku, mięty i szałwii. Do nacierania szczególnie potliwych miejsc można zastosować ocet jabłkowy połączony z wodą. Podobnie można postąpić z sokiem z cytryny. Jednak w jednym i w drugim przypadku można stosować taką kurację pod warunkiem, że nie jest podrażniona skóra.

Jakie są główne przyczyny nadmiernego pocenia ?
Zbyt duże wydzielanie potu może być spowodowane chorobą alkoholową, cukrzycą, czynnikami emocjonalnymi, gorączką, anemią, niedociśnieniem, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością, złą dieta, wysiłkiem fizycznym, temperaturą powietrza, menopauzą, bólem, lękiem, stresem. A nawet może być spowodowane ciasnym ubraniem lub ubraniem wykonanym z niewłaściwego materiału.

Admin

Dodaj komentarz