Czym charakteryzuje się stębnówka, a czym proces stębnowania?

Sprzęt krawiecki to podstawowy czynnik wpływający zasadniczo na pracę każdej krawcowej i każdego krawca. Wyposażenie szwalni w profesjonalne maszyny odzwierciedla podejście przedsiębiorcy do prowadzonego biznesu, jak i do samych pracowników. Wysoka jakość urządzeń nie tylko ułatwia i usprawnia szycia, lecz także umożliwia osiągnięcie jak najlepszych efektów. Profesjonalne zakłady krawieckie, takie jak łódzka Litalia – przeszycia Łódź – posiadają rozbudowane parki maszynowe, ze stanowiskami, na których znajdują się takie sprzęty jak: overlock, dwuigłówka czy stębnówka. Czym charakteryzuje się stębnówka? Na czym polega proces stębnowania?

Na czym polega stębnowanie?

Stębnowanie to proces polegający na przeszyciu ściegiem prostym wierzchu materiału po to by wzmocnić boczne szwy spodni dżinsowych, kołnierzyków bądź kieszeni. Wykorzystywane jest najczęściej na krawędziach ubrań, takich jak: różnego rodzaju obszycia oraz dekolty, ponieważ zaostrza brzegi oraz uniemożliwia przesuwanie się warstwy wierzchniej.

Chociaż wciąż najbardziej popularne jest wykorzystanie zwykłego, prostego ściegu z nitką dobraną kolorystycznie do materiału, decydując się na kolorową lub kontrastującą z barwą i rodzajem tkaniny nić, ścieg ten może pełnić również funkcję dekoracyjną np. będąc ozdobą kieszeni spodni. Bardzo często stębnowanie stosuje się właśnie wtedy, gdy linia szwu ma być wyrazista, dzięki czemu odzież nabiera całkiem innego charakteru np. sportowego.

Czym charakteryzuje się stębnówka?

Jedną z podstawowych maszyn znajdujących się w profesjonalnej szwalni jest stębnówka przeznaczona do szycia tkanin o średniej grubości. Jej maksymalna prędkość to około 5 000  ściegów na minutę. To profesjonalne urządzenie przemysłowe ubogacone jest w wiele przydatnych funkcji automatycznych. Jakie opcje wyróżniamy?

– automatyczne obcinanie nici,

– automatyczne podnoszenie stopki,

– ryglowanie – dzięki tej funkcji możliwe jest ustawienie określonej ilości ściegów, które urządzenie ma wykonać w trakcie początkowego lub końcowego ryglowania,

– wiper, czyli odrzutnik nici umożliwia wyciągnięcie nitki nad stopką po jej obcięciu,

– panel operacyjny pozwala włączać lub wyłączać wybrane funkcje automatyczne, a także zmieniać ilość ściegów początkowego czy końcowego rygla, – pozycjonowanie igły, które zezwala ustawić igłę w górnej bądź dolnej pozycji po zakończeniu szycia. Igła pozostawiona w dole umożliwia odwrócenie tkaniny na drugą stronę oraz jej przeszycie, zaś w górze pozwala bez trudności wyciągnąć materiał spod stopki.

Admin